Treści zamieszczone na stronie mają charakter poglądowy i stanowią osobistą opinię autora.

Nadciśnienie tętnicze

10 December 2011

W prawidłowych warunkach u osób starszych, serce wtłacza krew do tętnic z siłą 120-140 mmHg. Gdy ciśnienie przekracza te wartości, mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym.

Reklama
#REKLAMA#
Cisnieniomierz

Cisnieniomierz jest najpopularniejszym urządzeniem do mierzenia ciśnienia

Istnieje wiele negatywnych następstw tej patologii. Na skutek wzrostu ciśnienia krwi dochodzi do zmian w obrębie wyściółki naczyń krwionośnych. Dokładniej ujmując, nadciśnienie powoduje jej pogrubienie, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia ich światła. W konsekwencji „drażnienia” naczynia dochodzi do jego uszkadzania, co sprzyja osadzaniu się blaszki miażdżycowej. Ten mechanizm również powoduje zwężenie światła naczynia. Dalszy wzrost ciśnienia pogłębia patologiczne mechanizmy.

Konsekwencji i negatywnych następstw nadciśnienia tętniczego jest wiele. Do najbardziej rozpowszechnionych należy udar mózgu i zawał mięśnia sercowego, ale jego konsekwencją jest także uszkodzenie nerek, oczu, wątroby oraz wiele innych równie poważnych komplikacji zdrowotnych. Z tego względu ważna jest kontrola ciśnienia tętniczego oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia w sytuacji, gdy jest ono podwyższone.