Treści zamieszczone na stronie mają charakter poglądowy i stanowią osobistą opinię autora.

Obrzęki

6 February 2012

Obrzęki powstają wówczas, gdy w tkankach dochodzi do patologicznego nagromadzenia płynu surowiczego. Wśród obrzęków wyróżnia się obrzęki naczyniowe oraz limfatyczne.

Reklama
#REKLAMA#

Obrzęki mogą występować w np. obrębie jamy brzusznej. Mamy wtedy do czynienia z wodobrzuszem. Obrzęk tego rodzaju może towarzyszyć chorobom wątroby lub chorobom nowotworowym. Ponadto mogą pojawiać się obrzęki uogólnione. Wówczas występują one w wielu miejscach organizmu oraz powstają w przebiegu innych schorzeń- np. w przebiegu niewydolności nerek. Obrzęki uogólnione we wczesnej fazie mogą być niewidoczne.

Obrzęki – przyczyny

Przyczyna obrzęków mogą być również zmiany hormonalne. I tak, zarówno u kobiet w ciąży, jak i u kobiet w okresie napięcia przedmiesiączkowego również występują obrzęki. Ponadto, obrzęki powstają również w przebiegu niewydolności mięśnia sercowego, w zaawansowanej niewydolności nerek, niedożywieniu oraz w chorobach tarczycy. Mogą one również występować u alkoholików, kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Mogą pojawiać się one także po urazach.

Słowa powiązane: