Treści zamieszczone na stronie mają charakter poglądowy i stanowią osobistą opinię autora.

Prywatna opieka nad osobą starszą

13 April 2011

Opieka nad osobą starszą, szczególnie bardzo chorą i mało samodzielną, wymaga nie tylko wyjątkowej odwagi, ogromnego poświęcenia, zaangażowania i motywacji, ale także pewnych sprzyjających “warunków ekonomiczno-społecznych”. O czym mowa? Oczywiście o konieczności poświęcenia ogromnej ilości czasu, zgłębienia nieraz trudnej i specjalistycznej wiedzy medycznej, a także posiadaniu pewnej stabilności (płynności) finansowej. I wszystkich wyrzeczeniach z tym związanych…

Reklama
#REKLAMA#

Zależnie od wielu czynników wiele osób decyduje się na prywatną (samodzielną) opiekę nad bliską osobą starszą. Z drugiej strony wiele osób pomimo szczerych chęci nie jest w stanie samodzielne podołać temu wyzwaniu i zmuszonych jest “oddać” swojego dziadka, babcię czy też rodzica do domu opieki seniora lub też innego ośrodka pomocy osobom starszym.

Domy seniora – zagraniczny standard

senior w kwiecie wieku

Wiek i stan zdrowia niekoniecznie są wyznacznikiem starości, o czym codziennie przypomina nam wielu seniorów

Na zachodzie już od wielu lat funkcjonuje model umieszczania bliskich osób w starszym wieku w specjalistycznych ośrodkach opieki – domach opieki seniora. W Polsce wciąż istnieją jeszcze moralne bariery wynikające z jednej strony z niewiedzy na temat funkcjonowania tego typu placówek, z drugiej ze względu na stereotypowe postrzeganie domów opieki nad osobami starszymi. Racja – w wielu przypadkach rodziny tylko i wyłącznie ze względów komfort i własną wygodę decydują się wysyłać swoich najbliższych do tego typu placówek opiekuńczo-medycznych, aczkolwiek takie przypadki są znane przede wszystkim z filmów. Czasami gdy starsza (nie najstarsza – starsza) część członków rodziny musi pracować i po prostu nie ma czasu na poświęcenie większej ilości czasu na opiekę nad osobą starszą profesjonalny dom seniora możemy być słusznym wyjściem.

Wygoda, pieniądze czy sumienie?

Kwestia prywatnej opieki nad osobami starszymi nie powinna sprowadzać tylko i wyłącznie do względów związanych z komfortem czy pieniędzmi – pamiętajmy, że w wielu przypadkach to w jakim punkcie teraz jesteśmy zawdzięczamy właśnie tym osobom, które teraz bardzo na nas liczą. Umieszczanie starszej osoby w domu opieki powinno być przemyślaną decyzją.